Yaşama Sanatı

Bir Günlüğüne 80 Yaşında Olmak

2 sene önce bir etkinlik için Antalya’daydım. Antalya benim için önemli, orada yaşayan aile büyüğümüz var, babamın teyzesi ve eniştesi. Her gittiğimde mutlaka birkaç saatliğine de olsa uğrarım. Ama o gidişimde bir garip hissettim. Tuhaf bir şekilde bu kez biraz uzun kalmak istedim. Pazar yerine Pazartesi akşamına aldım biletimi.

Gittim…

Pazar akşamı birlikte yemek yedik, sohbet ettik, meyve dilimledi elleriyle, eskileri yâd ettik.

Sonra onlar uyudular, beni uyku tutmadı, saatlerce evin fotoğraf albümlerine baktım. 70-80 yaşında tanıdığım insanların ilk gençlikleriyle tanıştım, düğünlerine konuk oldum, doğan bebeklerini sevdim -ki onlar bile şimdi 60 yaşındalar-

Ertesi sabah uyandığımda masal devam ediyodu, iki emekli ile ev arkadaşlığı yapıyor buldum kendimi.

Kısmet bu ya, telefonumun şarj aleti de bozulunca internetsiz, telefonsuz, iletişimsiz bir güne dönüştü o gün. Sanki her şey önceden tasarlanmış gibiydi.

Onların izlediği programları izledim, onların sesli düşündüklerine tanık oldum, onların bir yerleri ağrıdığında benim de ağrıdığını hissettim, koştura koştura değil yavaş yavaş yürüdüm evin içinde, sakin sakin…

Bir günü nasıl geçirdiklerini paylaştım onlarla, kısacası bir gün emekli hayatı yaşadım.

Akşama yaklaştıkça ben de emekli hayatına alışmaya başlamış gibiydim. Sanki ertesi gün de orada gündüz kuşağı programlarını izleyecek, ağrıyan yanlarımı anlatacak, doktorumun ne kadar iyi baktığından bahsedecek, hemşirelerden dert yanacak, oturduğum yerde uyuklayacak gibiydim.

Derken bir günü tamamladık, iki eski dost, iki can parçası gibi vedalaştık büyük teyzemle. Ellerini doya doya öptüm, sarıldığımda doya doya kokladım.

İnsan bebekken nasıl güzel kokarsa, yaşlanınca da öyle güzel kokar, bebekken nasıl minicikse, yaşlandıkça da öyle ufalıverdiği gibi.

Artık gitme vaktiydi…

Kapıya çıktım, onlar arkamdaydı. Kapıya dayanarak durabildiler ama sanki gitmesem sabaha kadar orada duracak gibiydiler.

Asansörü çağırdım, sonra dikkatimi çekti, eskiden asansörleri yoktu sanki?

Teyze asansör yeni mi yapıldı” dedim.

Evet yavrucuğum” dedi, “geçen ay”

İyi çok sevindim , kolaylık olmuştur” dedim.

Pek de sevinemedik oğlum” dedi yüzünde bir şeylerden rahatsız bir ifadeyle.

Neden teyzem” dedim, “Ne güzel işte rahat inip çıkarsınız

Eskiden üst katlardaki komşular kapıyı çalardı, teyze iyi misiniz bir derdiniz eksiğiniz var mı derdi, şimdi asansör var, kimse kapımızdan geçmiyor, kapımızı çalmıyor” dedi.

Çıktım gittim…

Suç işler gibi, kötü bir şey yapmış gibi hissediyordum…

Giderken, o bir gün onlara bayram olacak sanıyordum, döndüğümde anladım ki o gün bana büyük bir hediyeymiş.

Bizi mutlu eden, heyecanlandıran, korkutan, şaşırtan binlerce şey var hayatımızda. Oysa onlar için eskilerden sevdikleri bir artistin filmini görmek bile heyecan verici, başka bir şey yok ki çünkü…

Birkaç öneri listesi oluşturdum kendime, sizlerle de paylaşayım

  1. 10-20 günde bir aranacak aile büyüklerinin olduğu bir liste hazırla.
  2. Adreslerini bir kenara not edip, kargo ile ara sıra birer küçük hediye gönder, mektup bile olur. Bu onların aynı zamanda kapısının da bir kere sayenizde çalması, kargo dağıtıcısının onların halini hatrını sorması anlamına geliyor.
  3. Onlara vakit ayırırken sizi bekleyen arkadaşınızı, gitmeniz gereken sevgilinizi, yetişmeniz gereken toplantınızı bir günlüğüne ekiverin. Emin olun buna onların çok ihtiyacı var, sizin ise daha çok.

Sizin sesinizi duymaya, yüzünüzü görmeye hasret o kadar çok insan var ki, gidişleri yokluklarına, yoklukları boğazınızdaki düğüme dönüşmeden, arayın… Lütfen…

Önceki İçerik

Dünyanın En Güzel Doğum günü Hediyesi

Sonraki İçerik

Uzaydan Atlayan Felix Baumgartner Türk Olsaydı

1 Yorum

  1. mehmet çakar
    16 Şubat 2015 at 16:50 — Cevapla

    Merhabalar Ömer Bey,

    Çok güzel bir konuya değinmişsiniz tebrik ediyorum sizi.

Değerli yorumlarınızı bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>